Gdy grozi nam postępowanie karne
Prawo do obrony jest podstawowym prawem każdego z nas. Zgodnie z art. 6 Kodeksu postępowania karnego oskarżonemu (podejrzanemu) przysługuje prawo do obrony, w tym prawo do korzystania z pomocy adwokata we wszystkich stadiach postępowania, prawo do zapoznania się z materiałem dowodowym, aktywnego uczestniczenia w procesie, składania wniosków dowodowych i oświadczeń.
Aparat wymiaru sprawiedliwości w obecnym kształcie jest bezwzględny, surowy i działający według dość utartych schematów. Coraz częściej niestety orzecznictwo odbiega od wysokich standardów, zaś sędziowie, zwłaszcza pracujący od początku swojej kariery wyłącznie w wydziałach karnych poddają się rutynie i tracą walor wszechstronności wiedzy i doświadczenia życiowego.
Jeżeli ktoś z Twojej rodziny lub znajomych został zatrzymany, ma on prawo do obrony już od chwili podjęcia pierwszych czynności przez organy tj. Policja czy prokuratura. Bycie biernym lub spóźniona reakcja może spowodować nieodwracalne skutki. Stąd też ważne jest by szybko działać i udać się po pomoc do specjalisty. Zatrzymany często w stanie silnego stresu przez dłuższy czas nie ma świadomości tego, jakie jest jego położenie. Z chęci jak najszybszego odzyskania wolności osoba taka może działać irracjonalnie i ze szkodą dla siebie. Często słyszymy że zatrzymany przyznał się do winy tylko dlatego, że chciał wyjść na wolność. W takim przypadku warto pomyśleć o profesjonalnym pełnomocniku, który będzie nas reprezentował przed sądem.
Obrońcę w postępowaniu karnym można samemu wybrać i ustanowić (obrońca z wyboru) lub też może on być w uzasadnionych przypadkach przydzielony (obrońca z urzędu). W niektórych przypadkach obrońca jest konieczny, o czym stanowią odpowiednie przepisy. Należy jednak pamiętać (a coraz częściej wiele osób o tym zapomina), że udział obrońcy nie zwalnia podejrzanego lub oskarżonego od osobistego działania we własnej sprawie i interesie.
Można mieć maksymalnie trzech obrońców, ale ustanowić można obrońcę jedynie spośród fachowców uprawnionych do wykonywania zawodu adwokata lub radcy prawnego.
Świadek z pełnomocnikiem
Od niedawna osoba będąca świadkiem może w myśl art. 87 par. 2 Kodeksu postępowania karnego być reprezentowana przez fachowego pełnomocnika. Świadek może nie mieć niezbędnej wiedzy, by chronić swoje interesy w toku składania zeznań, a wówczas pełnomocnik może czuwać nad przebiegiem przesłuchania lub konfrontacji.
Status świadka może ulec zmianie w toku postępowania na podejrzanego, a następnie oskarżonego. Nieumiejętne postępowanie w sprawie karnej może narazić Cię na odpowiedzialność karną lub bardziej dolegliwe konsekwencje. Czasem z błahej rzeczy mogą zrodzić się olbrzymie problemy. Pamiętajmy o tym, gdy wybieramy się np. do prokuratury wezwani na przesłuchanie.
Nasz prawnik w procesach karnych
Od kilkunastu lat nasi prawnicy reprezentują oskarżonych w procesach karnych. Mieliśmy swój udział w dużych i medialnych procesach, Z wieloma sukcesami świadczymy pomoc prawną każdemu kto jej potrzebuje. Prawo do obrony jest podstawowym prawem każdego z nas. Zgodnie z art. 6 Kodeksu postępowania karnego oskarżonemu (podejrzanemu) przysługuje prawo do obrony, w tym prawo do korzystania z pomocy adwokata we wszystkich stadiach postępowania, prawo do zapoznania się z materiałem dowodowym, aktywnego uczestniczenia w procesie, składania wniosków dowodowych i oświadczeń. Od niedawna także osoba będąca świadkiem może w myśl art. 87 par. 2 Kodeksu postępowania karnego być reprezentowana przez fachowego pełnomocnika. Świadek może nie mieć niezbędnej wiedzy by chronić swoje interesy w toku składania zeznań a wówczas pełnomocnik może czuwać nad przebiegiem przesłuchania lub konfrontacji. Status świadka może ulec zmianie w toku postępowania na podejrzanego a następnie oskarżonego. Nieumiejętne postępowanie w sprawie karnej może narazić Cię na odpowiedzialność karną lub bardziej dolegliwe konsekwencje. Czasem z błachej rzeczy mogą zrodzić się olbrzymie problemy.
Aparat wymiaru sprawiedliwości w obecnym kształcie jest bezwzględny, surowy i działający według dość utartych schematów. Coraz częściej niestety orzecznictwo odbiega od wysokich standardów, zaś sędziowie, zwłaszcza pracujący od początku swojej kariery wyłącznie w wydziałach karnych poddają się rutynie i tracą walor wszechstronności wiedzy i doświadczenia życiowego.
Jeżeli ktoś z Twojej rodziny lub znajomych został zatrzymany, ma on prawo do obrony już od chwili podjęcia pierwszych czynności przez organy tj. Policja czy prokuratura. Bycie biernym lub spóźniona reakcja może spowodować nieodwracalne skutki. Stąd też ważne jest by szybko działać i udać się po pomoc do specjalisty. Zatrzymany często w stanie silnego stresu przez dłuższy czas nie ma świadomości o tym, jakie jest jego położenie. Z chęci jak najszybszego odzyskania wolności osoba taka może działać irracjonalnie i ze szkodą dla siebie. Często słyszymy że zatrzymany przyznał się do winy tylko dlatego że chciał wyjść na wolność.
Nasi prawnicy świadczą pomoc polegającą na:
- ustalaniu stanu prawnego i sytuacji osoby zatrzymanej
- uczestnictwie w każdej czynności procesowej na Policji i w prokuraturze
- udziale w przesłuchaniach, konfrontacji, wizjach biegłych
- sporządzaniu wszelkich pism (wniosków, zażaleń, apelacji)
- analizie materiału zgromadzonego w sprawie karnej
- udziale w czynnościach związanych z tymczasowym aresztowaniem
- reprezentowaniu przed sądem lub w czynnościach z udziałem prokuratora
- pomocy w postępowaniu karnym wykonawczym (odroczenie wykonania kary)
- pomocy w sprawach wypadków drogowych
- pomocy osobom poszukiwanym listem gończym i Europejskim Nakazem Aresztowania
- dochodzeniu odszkodowań i zadośćuczynień od sprawców czynów niedozwolonych
- pomocy pokrzywdzonym w sprawach z oskarżenia prywatnego (własny akt oskarżenia)
Obrońcę w postępowaniu karnym można samemu wybrać i ustanowić (obrońca z wyboru) lub też może on być w uzasadnionych przypadkach przydzielony (obrońca z urzędu). W niektórych przypadkach obrońca jest konieczny o czym stanowią odpowiednie przepisy. Należy jednak pamiętać (a coraz częściej wiele osób o tym zapomina), że udział obrońcy nie zwalnia podejrzanego lub oskarżonego od osobistego działania we własnej sprawie i interesie.
Można mieć maksymalnie trzech obrońców, ale ustanowić można obrońcę jedynie z pośród fachowców uprawnionych do wykonywania zawodu adwokata lub radcy prawnego.