Spadek – o czym warto pamiętać w trudnych chwilach i w czym wspiera nas Nasz Prawnik
Zrozumiałym jest, że, gdy odchodzi ktoś bliski, zwyczajnie nie mamy głowy, ani siły, by rozważać prawne aspekty sytuacji, w jakiej się znajdujemy.
Warto jednak mieć na uwadze, że w pewnych kwestiach związanych ze spadkobraniem mamy określony, limitowany czas, w którym możemy podejmować czynności, które wpłyną także na naszą przyszłość. Dotyczy to m.in. decyzji co do przyjęcia, czy odrzucenia spadku, czy też korzystania z roszczeń z tytułu zachowku.
Wskazane jest, by rozeznać się, czy w danej sytuacji przysługuje nam roszczenie o zachowek – czyli roszczenie o zapłatę w stosunku do spadkobierców. Pewna grupa krewnych spadkodawcy jest na podstawie ustawy uprzywilejowana, przysługuje jej roszczenie pieniężne, choćby spadkobiercą była inna osoba wskazana przez zmarłego w testamencie.
Niekiedy, za życia spadkodawca dokonuje darowizn najwartościowszych przedmiotów. Wówczas nie wchodzą one w skład spadku. Jeśli jednak bezwartościowy spadek dziedziczy krewny uprawniony do zachowku, który nie otrzymał darowizny, wówczas celowe jest rozważenie, czy nie przysługuje mu roszczenie o zapłatę do wcześniej obdarowanych.
Zdarza się, że spadkodawca dokonuje wydziedziczenia krewnego. Zasadność takiego kroku również może podlegać ocenie sądu.
W wypadku sporządzenia testamentu przez spadkodawcę niekiedy wskazane jest by rozważyć, czy testament jest ważny, czy spadkodawca posiadał swobodę testowania, czy nie działał pod czyimś naciskiem. Ocenie sądu może podlegać ważność testamentu.
W zakresie działu spadku warto mieć na względzie, iż często w naszym interesie jest, by bieżąco uregulować sprawy dotyczące przedmiotów wchodzących w skład spadku, np. to kto będzie wyłącznym właścicielem danej nieruchomości, samochodów zmarłego, innych rzeczy, czy dokonanie podziału nieruchomości, uzyskanie odpowiednich wpisów w księgach wieczystych. Bez uregulowania spraw spadkowych utrudnione jest dalsze gospodarowanie przedmiotami pozostawionymi przez zmarłego. Po wielu latach od śmierci ciężko jest uregulować takie sprawy z powodu częstej mnogości uczestników, dalszych spadkobierców.
Do sądu – z adwokatem czy bez?
Obecnie najczęściej zadawanym pytaniem jest to, czy warto skorzystać z pomocy adwokata. Często z obawy o wysokie koszty, choć bajońskie kwoty, wymieniane na wielu forach, są często mitem i powtarzanymi utartymi stereotypami.
Odpowiedź na tak postawione pytanie może być tylko jedna – warto i dla własnego dobra lub dobra najbliższej osoby trzeba korzystać z pomocy osoby doświadczonej. Adwokat to osoba mająca poza wiedzą nabytą przez lata nauki to, co najcenniejsze, czyli wiedzę praktyczną, obeznanie w aktualnych procedurach i czynnościach, mająca własne pomysły na skuteczne działanie i najkorzystniejszy wybór oraz taktykę procesową.
Sprawy spadkowe w naszym systemie prawnym są bardzo skomplikowane. niektóre sytuacje stanowią nie lada wyzwanie nawet dla prawników a nawet sędziów. Życie pisze różne scenariusze. Czasem powstają bardzo zaskakujące sytuacje. Warto mieć wsparcie by już na samym początku tej trudnej drogi nie pójść złą ścieżką tylko wybrać możliwie najlepsze rozwiązanie.
Koszty, nawet jeżeli występują, to są niewspółmierne do uzyskanych korzyści. Choć należy pamiętać, że adwokat to nie cudotwórca i niekiedy jest w stanie wyłącznie zminimalizować ryzyko lub skutki niefrasobliwego działania, wspierać swoją wiedzą i doświadczeniem.
Wiele osób decyduje się na skorzystanie z pomocy adwokata, gdy jest już na jakiekolwiek skuteczne działania za późno. Dlatego warto jak najszybciej skontaktować się z adwokatem, gdy wiemy, że czeka nas wizyta w sądzie.